| Daniel Hejna

Napadlo Vás někdy, že si chcete vytvořit web? Měli byste mít v hlavě srovnáno, již několik věcí, které Vám následnou tvorbu v mnohém usnadní. Tyto rady Vám také pomůžou k efektivnímu a rychlejšímu vývoji a k ušetření Vašich peněz.

Co se v tomto článku dozvíte: 

 

Sumarizace myšlenek pro tvorbu webu

Když už tedy máte samotný námět webu, je nejdříve nutné si položit několik otázek bez kterých se vývoj webu neobejde.

K čemu je web určený?

Ať se jedná o prezentační web, e-shop nebo obrovský CMS systém (systém pro správu obsahu), tak je vždy nutné vědět k čemu web bude určený.
Jako jedny z hlavních důvodů může být:

 • Prodej zboží/služeb
 • Zviditelnění Vás či vaší firmy
 • Aplikace k usnadnění každodenních činností
 • Pro zábavu! I to může být jako Váš hlavní motiv udělání webu.Také ho můžete mít jako osobní blog nebo se na něm učit programovat! I to jsou dobré důvody k vytvoření vlastního webu.

 

Co vše by měla stránka obsahovat?

Obsah stránek se bude lišit, podle toho k čemu web bude určený. Pokud budete tvořit jen malý statický web, na prezentování Vaší firmy, rozhodně nebudete potřebovat velkou administrátorskou sekci či velké množství podstránek. Proto je tedy nutné zvážit, co vše chcete na stránce prezentovat a kolik podstránek chcete dělat.

 

Máte rozmyšlené sekce na webu?

Je dobré mít rozmyšlené, jak sekce na webu budou umístěné. V první řadě je vždy důležité člověka zaujmout a přesvědčit ho o tom, že web, na který kliknul, je skutečně určený pro něj a najde na něm co potřebuje. Nechceme, aby náš web, po nahlédnutí, okamžite opustil.

Sekce prezentačního webu by mohly vypadat například takto:

 • Úvodní informace (text, popřípadě posuvník na zaujmutí)
 • Kdo jste, co děláte
 • Co chcete vašemu návštěvníkovi „prodat“, dobré mohou být fotky vašich produktů/služeb, aby člověka zaujaly
 • Kontakt na Vás a kde Vás najdou. Dobré je mít zde i mini Google mapu s vaší lokací a kontaktní formulář, aby Vám návštěvník mohl rovnou napsat.

 

Doména a jak ji vybrat

Doména je unikátní adresa, kterou člověk zadá do vyhledávače, když Vás chce najít. V našem případě by to bylo https://yeetzone.com

Je tedy důležité vybrat doménu tak, aby byla co nejlépe zapamatovatelná, obsahovala jméno Vaše, Vašeho podniku či Vaší služby, aby si ji lidé co nejrychleji zapamatovali.

Až se rozmyslíte, jak by měla Vaše doména vypadat, je důležité ji zaregistrovat u nějakého registrátora.

Registrátoři:

 

Grafické návrhy

Pokud už všechny předešlé kroky máte, je potřeba ztvárnit vaše myšlenky v reálnou podobu webu. Jestliže to nedokážete sami, tak jsou tu tři možnosti, jak postupovat:

 • Když web vyvíjíte sami tak návrhy nejsou nutností
 • Kontaktování grafika, který s Vámi probere vaše, již sepsané myšlenky a následně z toho navrhne grafické řešení webové stránky
 • Velké množství firem právě na vývoj webových stránek, již s grafiky pracuje. Je důležité, při vybírání firmy na tvorbu webu zjistit, zda-li jsou Vám schopni navrhnout grafické zpracování webu a nebo jim návrhy musíte předložit od někoho jiného a oni je podle nich pouze naprogramují.

 

Tvorba webové stránky

Dvě tvorby webu jsou dvě základní možnosti. Tvořit web sám kompletně od základů s tím že dokážete alespoň kódovat v HTML/CSS. Tvořit web s dopomocí nějakého redakčního systému, které jsou v dnešní době dosti rozšířené a i bez placených verzí v nich jdou udělat pěkné webové stránky. Nejvíce rozšířený je Wordpress, který je v základu kompletně zdarma. Pokud budete chtít udělat e-shop. Je dobré se kouknout na tyto redakční systémy Shopify nebo český Shoptet.

Další možností je si tvorbu webové stránky u někoho zaplatit. Budete se tedy muset rozhodnout, jestli zvolíte freelancera (člověk pracující sám na IČO), který bude levnější a rychleji komunikovat než velká firma. Důležité je, ale brát v potaz, že celá práce „leží“ jen na jednom člověku. Druhou možností je domluvit se na vývoji s firmou v tomto odvětví, u které lze předpokládat rychlejší a bezproblémové dodání webu a celkové ručení za kvalitu webu.

 

Výběr hostingu

Pokud je již web hotový, je potřeba ho umístit na hosting. Webhosting je pronájem prostoru pro vaše webové stránky.

FTP – Základní druh hostingu, který je možné koupit již od pár stovek ročně.   

VPS – Virtuální server, který můžete kompletně spravovat vy. Výhodou například je, že si na něm můžete vytvořit vlastní emaily s vaší doménou například „info@vasedomena.cz“. Mezi další výhody patří připojení přes SSH, které je rychlejší než obyčejné FTP a celkově se s VPS hostingem dá manipulovat lépe, pokud máte alespoň základní odbornou znalost.

Dedikované servery – Je nejrychlejší a má nejvíce možností nastavení. Nutné je ale počítat s vyšší finanční náročností.

 

Jak to děláme u nás

Až od Vás obdržíme zprávu, domluvíme si s Vámi schůzku, na které s Vámi probereme, již výše zmíněné body. K čemu bude web, rozsah webu, rozložení sekcí, grafické návrhy, hosting a další podstatné věci.

Na základě rozhovoru sestavíme plán vývoje, podle kterého se budeme držet. Poté s naším grafikem probereme všechny potřebné věci a na základě vašeho rozhovoru sestaví drátěné modely (grafické znázornění hlavních prvků na webové stránce). Po jejich schválení se začne vypracovávat, již konkrétní grafika se všemi prvky, dle které začneme webovou stránku vyvíjet.

Během vývoje budeme mít každých 14 dní schůzku (online či osobně), abychom s Vámi probrali současný stav projektu. Po dokončení práce Vám buď web předáme dokončený nebo budete moci využít náš hosting na VPS serverech, kde Vám můžeme poskytnout i správu webu v dalších měsících.

 

Napište nám

Mate dotaz?
Neváhejte nás kontaktovat.